محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • تجارت 78/5 میلیارد دلاری ایران با جهان در سالجاری / مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه نیاز به حق بازرگانان و تجار است

   تجارت 78/5 میلیارد دلاری ایران با جهان در سالجاری / مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه نیاز به حق بازرگانان و تجار است

   تجارت 78/5 میلیارد دلاری ایران با جهان در سالجاری / مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه نیاز به حق بازرگانان و تجار است

   رئیس کل گمرک ایران در آبادان با بیان اینکه مجموع تجارت خارجی ایران با جهان در 11 ماهه سالجاری به 78/5 میلیارد دلار رسیده است ، گفت : مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه نیاز به حق بازرگانان و تجار است و گمرک از این مطالبه حمایت می کند .


   به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ مهدی میر اشرفی با بیان این مطلب افزود : در دوران جنگ تحمیلی، ایران در مقابل بدخواهان ایستادگی کرد در حالیکه که 10 میلیارد دلار درآمد ارزی از صادرات نفت و غیر نفت داشت؛ این در حالی است که امروز با وجود تحریم های خارجی صادرات نفتی و غیر نفتی ما به 70 میلیارد دلار رسیده و درآمدهای ارزی کشور افزایش قابل توجهی یافته است .

   وی در تشریح جزئیات تجارت خارجی کشور در 11 ماهه سالجاری عنوان کرد : طی 11 ماهه امسال 38.5 میلیارد دلار کالا به کشور واردات شده که 1.5 میلیارد دلار تراز تجاری مثبت است و از این 38.5 میلیارد دلار تقریبا ماهی یک میلیارد دلار آن واردات کالای اساسی به کشور است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 700 هزار تُن واردات کالاهای اساسی افزایش داشت.

   رئیس کل گمرک ایران با اعلام خبر صادرات غیر نفتی 40 میلیارد دلاری در 11 ماهه سال جاری اظهار کرد: کشور چین با 8.3 میلیارد دلار مقام اول شریک تجاری و کشور عراق با 8.2 میلیارد دلار شریک دوم تجاری ایران است .

   وی با بیان اینکه باید در فضایی به دور از احساسات تصمیم گیری شود تا کمترین تبعات و مشکلات برای مردم ایجاد شود، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی به سر می بریم و نیاز به همدلی و هماهنگی بیشتری هستیم تا جامعه را به سمت آرامش هدایت کنیم.

   معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس گمرک ایران گفت: مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه در قالب پنجره واحد تجاری از مطالبات به حق تجار و بازرگانان است.

   رئیس کل گمرک ایران از تدابیر ویژه گمرک برای مقابله با تحریم ها خبر داد و گفت : با هدف مقابله با تحریم ها اختیارات گمرگات اجرایی افزایش یافته است و طی هفته های آینده اختیارات بیشتری به گمرکات اجرایی تفویض خواهد شد . اقداماتی که گمرک ایران در شرایط تحریم انجام داده عمدتا متمرکز بر ارتقای اختیارات گمرکات اجرایی است به شکلی که گمرک ایران عمدتا به کارهای ستادی مشغول باشد و گمرکات اجرایی از اختیارات بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند در تسهیل تجارت و خدمات رسانی به ارباب رجوع به خوبی عمل کنند.

   معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تفویض این اختیارات کافی به گمرکات اجرایی سراسر کشور در تمامی حوزه های فنی، اداری ـ مالی و آی تی در حال انجام است، یادآور شد: خوشبختانه در هفته گذشته یکی از مباحث فنی که تعیین ارزش کالاهای وارداتی بود طی بخشنامه ای قوی به کلیه گمرکات ابلاغ شد، تعیین ارزش در گمرک ایران انجام می شد ولی این اقدام را به گمرکات اجرایی تفویض اختیار کردیم و از ابتدای سال آینده قسمت اعظم فرآیند تعیین ارزش کالاهای وارداتی در گمرکات اجرایی انجام خواهد شد که این فرآیند تأثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.

اخبار
دسترسی سریع
تعامل الکترونیک
پیوندها